Popis dřevěných materiálů

Popis a vlastnosti dřevěných materiálů

 

Lamino (také LTD)

Lamino, také označované jako LTD, patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců a také různých tloušťkách. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti.

Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalitý melaminovou pryskyřicí.

Hrany pro lamino desky

Hrany se dříve vyráběly pouze z melaminového papíru. V poslední době se vyrábí plastové hrany, označované ABS. Jsou odolnější, než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tloušťkách.


Dýha

Dýha je tenký plát masivního dřeva, který se vyrábí v různých tloušťkách a nalepuje se na nosný materiál. Takto vznikají ploché desky dýhované oboustranně, které jsou základním materiálem pro výrobu dýhovaného nábytku.


Masiv

Masivní dřevo bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Je to pro jeho vlastnosti estetické, fyzikální a mechanické. Pomocí masivního dřeva lze vytvořit v interiéru jedinečnou atmosféru. I když se dřevo používá k výrobě nábytku stovky let, neznamená to, že ze dřeva nemůžeme vyrobit moderní, svěží, nadčasový nábytek. Výroba z masivu je ekologická - nezatěžuje přírodní prostředí.

Textura masivního nábytku

Textura - nazývaná také kresba dřeva nebo fládr závisí na struktuře a přirozených barevných rozdílech dřeva. Textura je průběh letokruhů a směru vláken, jádrové a bělové dřevo, póry dřeva apod... Textura dřeva je viditelná na první pohled a je na každém kousku dřeva jiná. Tímto je masivní dřevo naprosto unikátní. 

Masiv borovice

Borovicové dřevo je nejtvrdší jehličnatý strom, oproti smrkovému dřevu je křehčí. Dřevo je v odstínu od smetanově bílé, k oranžově hnědé až po rezavou, letokruhy má výrazné. Dřevo je velice kvalitní, odolné vůči vlhkosti. Ve výrobě nábytku má borovice široké uplatnění. Setkáme se s ní při výrobě postelí, konferenčních stolků, stolů a židlí či u zahradního nábytku

 


MDF

MDF, také středně hustá vláknitá deska, se vyrábí převážně ze smrkových dřevěných vláken a vyniká především pevností a snadnou opracovatelností. Díky pevné struktuře jsou MDF desky plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Další výhodou je příznivá cena materiálu. Nejčastěji je MDF používáno v interiérech a u nábytku. Hladký povrch desky je ideální pro úpravulaminováním, lakováním, dýhováním a frézováním ozdobných motivů i lepením dekoračních fólií. Často se tak využívá jako nenosný prvek pro ozdobná dvířka skříní, obklady a police. V domácnosti oceníme také vysokou odolnost MDF a velmi jednoduchou údržbu. MDF desky se vyrábějí v široké paletě barev a také v barevném lesku

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení