Popis dřevěných materiálů

Popis a vlastnosti dřevěných materiálů

 

Lamino (také LTD)

Lamino, také označované jako LTD, patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců a také různých tloušťkách. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti.

Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalitý melaminovou pryskyřicí.

Hrany pro lamino desky

Hrany se dříve vyráběly pouze z melaminového papíru. V poslední době se vyrábí plastové hrany, označované ABS. Jsou odolnější, než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tloušťkách.


Dýha

Dýha je tenký plát masivního dřeva, který se vyrábí v různých tloušťkách a nalepuje se na nosný materiál. Takto vznikají ploché desky dýhované oboustranně, které jsou základním materiálem pro výrobu dýhovaného nábytku.


Masiv

Masivní dřevo bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Je to pro jeho vlastnosti estetické, fyzikální a mechanické. Pomocí masivního dřeva lze vytvořit v interiéru jedinečnou atmosféru. I když se dřevo používá k výrobě nábytku stovky let, neznamená to, že ze dřeva nemůžeme vyrobit moderní, svěží, nadčasový nábytek. Výroba z masivu je ekologická - nezatěžuje přírodní prostředí.

Textura masivního nábytku

Textura - nazývaná také kresba dřeva nebo fládr závisí na struktuře a přirozených barevných rozdílech dřeva. Textura je průběh letokruhů a směru vláken, jádrové a bělové dřevo, póry dřeva apod... Textura dřeva je viditelná na první pohled a je na každém kousku dřeva jiná. Tímto je masivní dřevo naprosto unikátní. 

Masiv borovice

Borovicové dřevo je nejtvrdší jehličnatý strom, oproti smrkovému dřevu je křehčí. Dřevo je v odstínu od smetanově bílé, k oranžově hnědé až po rezavou, letokruhy má výrazné. Dřevo je velice kvalitní, odolné vůči vlhkosti. Ve výrobě nábytku má borovice široké uplatnění. Setkáme se s ní při výrobě postelí, konferenčních stolků, stolů a židlí či u zahradního nábytku

 


MDF

MDF, také středně hustá vláknitá deska, se vyrábí převážně ze smrkových dřevěných vláken a vyniká především pevností a snadnou opracovatelností. Díky pevné struktuře jsou MDF desky plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Další výhodou je příznivá cena materiálu. Nejčastěji je MDF používáno v interiérech a u nábytku. Hladký povrch desky je ideální pro úpravulaminováním, lakováním, dýhováním a frézováním ozdobných motivů i lepením dekoračních fólií. Často se tak využívá jako nenosný prvek pro ozdobná dvířka skříní, obklady a police. V domácnosti oceníme také vysokou odolnost MDF a velmi jednoduchou údržbu. MDF desky se vyrábějí v široké paletě barev a také v barevném lesku